Odlazak Renata Baretića – pisca koji je obilježio hrvatsku književnost

Posljednji, tužni ali veliki pozdrav na drugu obalu dragom čovjeku, piscu i svestranom kulturnom radniku Renatu Baretiću. Bilo nam je i gušt i čast dijeliti s njime vrijeme i prostor. Njegova pronicljivost, duhovitost i strast prema riječima živjet će i dalje kroz knjige, kolumne i scenarije, ali i kroz sjećanja svih koji su ga imali sreću poznavati, čitati ili gledati.

Obitelji i prijateljima upućujemo iskrenu sućut. 

Slobodna Dalmacija, 1. srpnja 2025., 17:44

Umro je poznati književnik i novinar Renato Baretić

U svojoj 63. godini umro je Renato Baretić, hrvatski novinar, književnik, scenarist i glumac, autor kultnog i rekordno nagrađivanog romana "Osmi povjerenik".

Rođen je u Zagrebu 12. travnja 1963. godine. Studirao je fonetiku i komparativnu književnost. Godine 1983. zapošljava se kao novinar i piše za brojne hrvatske novine i magazine. Surađivao je u TV projektima. Bio je koscenarist TV serije "Novo doba", te sastavljač pitanja za TV kvizove.

Zajedno s Ivicom IvaniševićemAntom TomićemJuricom Pavičićem i Alemom Ćurinom pokreće kulturni časopis "Torpedo", klicu iz koje je kasnije izrastao književni pokret FAK.

Od 1983. živio je isključivo od pisanja; povremeno je radio kao filmski i televizijski koscenarist (film "Što je muškarac bez brkova", serija "Novo doba"), marketinški copywriter i sastavljač pitanja za najpoznatije  TV-kvizove ("Kviskoteka", "Tko želi biti milijunaš").

 

U novinarstvu prošao kompletan razvojni put, od početnika u gradskoj rubrici dnevnih novina, do reportera, televizijskoga kritičara i političkoga kolumnista u većini najpoznatijih hrvatskih novina ("Večernji list", "Nedjeljna Dalmacija", "Slobodna Dalmacija", "Feral Tribune", "Globus", "Nacional"...).

Od 2012. bio je bez stalnog novinarskog angažmana.        

Suosnivač je i od 2007. urednik programa na Festivalu pričanja priča "Pričigin" u Splitu.

 

Bio je član Hrvatskog novinarskog društva, Hrvatskog P.E.N. centra i Hrvatskog društva pisaca, te udruga Pričigin, Kurs i Bookvica; bio je i član hrvatskog ogranka Mense (IQ 153) ali je isključen zbog redovitog neplaćanja članarine (kako se navodi u biografiji na web stranici HDP-a); bio aktivan kao član užeg vodstva Pokreta "Otoče, volim te" sve do njegova samoukinuća nakon smrti Zorana Franičevića.

Od 1996. živio je i radio u Splitu, a za sobom ostavlja suprugu i dvoje djece.

Autor je djela: "Riječi iz džepova" (1998., zbirka pjesama), "Osmi povjerenik" (2003., roman), "Kome ćemo slati razglednice" (2005., zbirka pjesama), "Kadrovi kadra" (2005., TV-kolumne), "Evanđelje po Marku F. Šimleši" (2005., monodrama), "Pričaj mi o njoj" (2006., roman), "Hotel Grand" (2008., roman), "Split za početnike" (2015., s Ivicom Ivaniševićem), "Muka malog vuka" (2015., ilustrirao Davor Šunk).

 

Filmografija mu uključuje film "Osmi povjerenik" (2018.) i serije "Crno-bijeli svijet" (2016.) i "Novo doba" (2002.).

Kao glumac nastupio je u "Crno-bijelom svijetu"  (2019.) i "Novom dobu".

Nagrade koje je u samo jednij godini osvojio za "Osmog povjerenika" su sve najveće koje se u Hrvatskoj mogu dobiti: Vladimir Nazor, August Šenoa, Ivan Goran Kovačić, Ksaver Šandor Gjalski i Kiklop.


Objavljeno: 02.07.2025, zadnja promjena: 02.07.2025  Povratak