Bitch: revolucionarni vodič kroz spol, evoluciju i moć žen(k)e

Piše: Tanja Tolić
(dio recenzije preuzet je s portala najboljeknjige.com)

U posljednjih nekoliko desetljeća dogodila se revolucija u našem shvaćanju toga što znači biti ženskog roda. Knjiga "Bitch: revolucionarni vodič kroz spol, evoluciju i moć žen(k)e" govori o toj revoluciji. U njoj nas zoologinja Lucy Cooke upoznaje s iznimnim i impresivnim buntovnicima među životinjskim ženkama i znanstvenicima koji ih proučavaju, a koji su zajedno iznova definirali ne samo ženke svih vrsta, već i same sile koje oblikuju evoluciju. Namjera je ove knjige, dodaje, pokazati da je spol izrazito promjenjiv i da su rodno određene ideje temeljene na pretpostavci o binarnim spolovima besmislice.

Stereotipi o ženskoj pasivnosti i muškoj energiji i snazi stari su kao i zoologija – širio ih je još Aristotel, Darwin gotovo urezao u kamen. Znamo već napamet tu priču: mužjaci vode uzbudljiv život ispunjen pustolovinama i akcijom, spolno opće s kim god im se pruži prilika, vođe su čopora i posjeduju ženke. Ženke su požrtvovne majke, krotko slijede mužjake i seks im je više dužnost nego poriv. Što se evolucije tiče, mužjaci su ti koji su upravljali autobusom promjena. Mi ženke smjele smo se voziti s njima zahvaljujući zajedničkoj DNK, sve dok smo se držale zadanog obećanja da ćemo biti dobre i šutjeti.

To, međutim, uopće nije točno. "U pitanju je tek seksistička mitologija koja se duboko urezala u biologiju i remeti način na koji percipiramo ženke životinja", tvrdi znanstvenica Lucy Cooke, koja je magistrirala zoologiju na Oxfordu, u svojoj knjizi "Bitch: revolucionarni vodič kroz spol, evoluciju i moć žen(k)e".

U prirodnom svijetu, naglašava Lucy Cooke, oblik i uloga ženke uvelike variraju kako bi obuhvatili fascinantan spektar anatomija i načina ponašanja. Da, brižna majka jedan je od tih obrazaca, ali to je i jakana (lopočka trčkalica), ptica koja napušta svoja jaja i ostavlja ih haremu prevarenih mužjaka da ih podižu. Ženke mogu biti vjerne, ali samo je sedam posto vrsta seksualno monogamno, što daje mnoštvo promiskuitetnih ženki koje traže seks s različitim partnerima. Mužjaci ne dominiraju svim životinjskim zajednicama; u raznim su se razredima razvile alfa-ženke i njihov autoritet varira od dobronamjernog (bonobo čimpanze) do brutalnog (pčele). Ženke se međusobno mogu natjecati jednako brutalno kao i mužjaci: topi antilope upuštaju se u žestoke bitke ogromnim rogovima kako bi si osigurale pristup najboljim mužjacima, a matrijarhalne ženke merkata najveće su ubojice među sisavcima na planetu, koje ubijaju djecu svojih suparnica i suzbijaju njihovo razmnožavanje. Zatim su tu fatalne ženke, femmes fatales: kanibalistične ženke pauka koje svoje ljubavnike proždiru kao poslasticu poslije ili čak prije snošaja i "lezbijske" gušterice kojima mužjaci već odavno više ne trebaju i razmnožavaju se isključivo kloniranjem.

"Pokušajte dominantnoj ženki pjegave hijene objasniti da bi trebala biti pasivna i nasmijat će vam se u lice, nakon što ga odgrize. Ženke su promiskuitetne, natjecateljski nastrojene, agresivne i dinamične jednako kao mužjaci. Imaju jednako pravo biti za upravljačem autobusa promjena. Stvar je jedino u tome da ih Darwin, zajedno s klikom gospode zoologa koji su informacijama poduprli njegov argument, nije mogao, ili možda nije htio, kao takve vidjeti", komentira Lucy Cooke.

Lucy Cooke u svojoj nas knjizi upoznaje s desecima ženki koje prkose Darwinovim krutim binarnim stereotipima. "Od tih smo ženki naučili da spol nije ni statična ni deterministička značajka, već dinamična i fleksibilna, baš kao i bilo koja druga, a koju oblikuje svojstvena interakcija zajedničkih gena s okolišem te je dalje klešu razvojna i životna povijest životinje u kombinaciji s igricom slučaja. Umjesto da o spolovima razmišljamo kao o potpuno različitim biološkim cjelinama, trebamo ih promatrati kao pripadnike iste vrste, s fluidnim, komplementarnim razlikama u određenim biološkim i fiziološkim procesima povezanim s razmnožavanjem, ali inače su manje-više jednaki. Došlo je vrijeme da odbacimo štetna i, iskreno rečeno, zabludjela binarna očekivanja jer žensko iskustvo u prirodi postoji u bezrodnom kontinuumu: promjenjivo je, izrazito je sposobno poprimiti novi oblik i odbija se pokoriti arhaičnim klasifikacijama. Prihvaćanjem ove činjenice možemo samo obogatiti svoje shvaćanje prirodnog svijeta i kao ljudi ojačati empatiju jedni prema drugima. Ustrajanje na tvrdoglavom vjerovanju u zastarjele spolne razlike služi samo za poticanje nerealnih očekivanja od žena i muškaraca, raspirivanje loših odnosa među spolovima i podupiranje spolne nejednakosti."

Tekst je objavljen 29. srpnja 2024. na portalu Najbolje knjige. Cijelu recenziju možete pročitati ovdje: https://www.najboljeknjige.com/vijesti/bila-jednom-zenka-a-darwin-o-njoj-nije-imao-pojma.

Knjigu potražite u svim knjižarama i na web shopu Znanja

 


Objavljeno: 01.08.2024, zadnja promjena: 01.08.2024  Povratak